Нексе ја заврши европската авантура, Динамо ќе се бори за Ф4 во ЛЕ

Екипите на Динамо Букурешт, Фуксе Берлин и Рајн Некар се последните патници во четвртфиналето од Лигата а Европа.

Нексе предводен од Веселин Вујовиќ не успеа да направи изненадување, во осминафиналето на двапати беше совладан од Рајн Некар.

На првиот дуел одигран во Нашице „лавовите“ победија со 24:19, додека на денешниот натпревар со два гола разлика, 31:29.

Единствен тим кој што изненади во осминафиналето беше Савехоф, кој на реванш дуелот со Хановер триумфираше со 34:25.

Претходно, директен пласман во четвртфиналето обезбедија екипите на Нант, Фленсбург, Скјерн и Спортинг Лисабон.

Сензација во ЛЕ: Савехоф го шокираше Хановер, бундеслигашот остана без четвртфинале!