МВП НА 8. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР ЛИГАТА – КОСУКЕ ЈАСУХИРА (ВАРДАР)

Ракометарот на Вардар, Косуке Јасухира, го доби признанието за најкорисен играч, односно МВП на 8. коло од суперлигашкиот плеј-оф/аут.

Средниот бек од Јапонија одигра одлично во дербито против шампионот Еурофарм Пелистер и беше меѓу најзаслужните за триумфот.

Јасухира немаше голема конкуренција на гласањето, освои 44% од гласовите на читателите на 24Ракомет, а втор беше Наум Костов од Куманово со 20%.

Номинирани за МВП на 8. коло од плеј-оф и плеј-аут фазата беа уште Мирко Мајиќ, Даниел Ѓорѓески, Никола Јукиќ, Томислав Квастек и Христијан Милошески.