Моралес: Вардар беше полн погодок за мене, штета што клубот не се задржа во европскиот врв!

Кубанскиот десен бек Јоел Куни Моралес две сезони го носеше дресот на двократниот европски шампион Вардар, но летово реши да ја промени средината и да замине во Загреб.

„Црвено-црниот“ клуб, градот и Македонија му будат само пријатни спомени на Моралес, кој во изјава за „Вечерњи Лист“ вели дека е штета што клубот не се задржа во европскиот врв.

„Вардар беше полн погодок. Клубот играше во Лигата на шампионите, добро се снајдов во Скопје. Храната и сместувањето ме воодушевија, како и луѓето во градот. Ракометот е многу популарен во Македонија и штета е што овој врвен клуб не се задржа во европскиот врв уште неколку години“, вели Моралес.

Кубанецот е еден од најдобрите стрелци во хрватскиот шампион и в четврток одново ќе има шанса да одигра дуел против македонски клуб, Еурофарм Пелистер, но овојпат во Лигата на шампионите.