Металург Автокоманда рутински против десеткуваната Стружанка

Ракометарките на Металург Автокоманда во натпревар од претпоследното, 25. коло во Женската лига пред домашната публика славеа убедлива победа над Стружанка.

Избраничките на Јулијана Дамчевска со одличната игра во двете полувремина дојдоа до победа, која што беше изразена со 18 гола разлика, 34:16.

Домашниот тим не наида на никаков отпор од страна на гостинот, кој во Автокоманда допатува со една постава.

Металург Автокоманда победата ја запиша уште во првото полувреме, кое го доби со 16:8 и рутински ги одработи вторите 30 минути.

Најефикасни во победничката екипа беа Сара Миновска со девет и Теодора Гулицоска со седум погодоци.

Елена Лушеска, Ивана Затуроска, Ева Карамитре и Елена Балоска имаа по три реализации во поразениот табор.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243