Металург Автокоманда победнички ја заврши дебитанската сезона

Тимот на Металург Автокоманда со победа ја заврши дебитанската сезона во Женската лига, откако на гостувањето во Куманово кај истоимената екипа триумфираше со 37:23 (17:12).

Металург Автокоманда со обезбедениот пласман во ТОП 3 си заработи билет за настап на европска сцена, односно во Европскиот Куп, па така дебитанската сезона за составот на Јулијана Дамчевска е повеќе од успешна.

Ракометарките на Металург Автокоманда до посакуваните три бодови дојдоа со одличната игра во вториот дел, во кој одиграа на одлично ниво и дадоа дури 20 голови во мрежата на домашниот состав.

Куманово парираше колку што можеше во првото полувреме, во неколку наврати имаше контрола на резултатот, водеше со еден до два гола разлика, но во вторите 30 минути пресуди поголемата ротација на тимот од Автокоманда.

Незадржлива на теренот беше средниот бек Теодора Гулицоска, постигна 11 погодоци и беше најзаслужна за триумфот на гостинската екипа.

Во редовите на Куманово најефикасна беше Јана Ѓошевска со шест погодоци, а ја следеа Сузана Зечевиќ со пет и Сара Цветановска со четири погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ25241073
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА26221367
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО26190757
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО25402112
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243