Металург Автокоманда не се ни испоти против Скопје

Ракометарките на Металург Автокоманда во натпревар од 5. коло од Женската лига беа убедливи против составот на Скопје со 36:23.

Избраничките на Јулијана Дамчевска немаа многу проблеми против гостинскиот тим, кој дуелот го загуби уште во првото полувреме.

Дебитантот во единственото женско сениорско натпреварување на полувреме замина со резултатска предност од 19:10 и во вториот дел продолжи со исто темпо одржувајќи ја високата разлика.

Металург Автокоманда сега на свое конто има три победи, односно девет бода, додека Скопје останува на четири бода.

Тимот на Дамчевска во следното коло ќе гостува во Свети Николе кај Овче Поле. Скопје за следен ривал го има тимот на Спартак, кој во досегашниот тек од сезоната има само една победа.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ13130039
2ЧАИР13111134
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА13110233
4КУМАНОВО13100330
5ВАРДАР1391328
6СТРУЖАНКА1361619
7ДЕСПИНА1351716
8ПЕЛИСТЕР 20121351716
9СКОПЈЕ1351716
10СПАРТАК1350815
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1332811
12АСТИБО1330109
13ШАМПИОН1310123
14ГЕВГЕЛИЈА1300130