Лекција од Фарски Острови: Македонија ќе брка седум гола негатива за место на СП!

Машката репрезентација на Македонија ќе има тешка задача да се пласира на Светското првенство во 2025 година, откако загуби на првата средба во Торшавн од Фарски Острови со 34-27. Одбраната беше лоша во текот на целиот меч, голови се примаа лесно, без многу контакти, па иако домаќините не отскокнуваа премногу, сепак на крајот имаат седум плус и се блиску до пласман на Мундијалот.

Фарски Острови отвори со водство од 6-2, по осум минути игра, па Кире Лазаров мораше да бара минута одмор. Со играта седум на шест проба македонскиот селектор да ги врати нашите момци во игра, делумно успеа и по водството на 7-2 на ривалот, ги казните сите домашни грешки и веќе беше 7-5.

Беше и 8-6, а имавме шанса по исклучувањето на Скипаготу да намалиме на минус еден, но Кузмановски го промаши пеналот. Митун казни на спротивната страна за 10-7 по петнаесетина минути игра.

Taлески имаше зицер, но и тој не погоди, па домашните одново погодија за плус четири, 11-7. Атанасијевиќ можеби и неправедно доби второ исклучување, во следната акција и Кузманоски по игра со нога доби две минути казна од строгите Германки и домаќините ја задржаа разликата, 13-9.

Беше и 15-10, но Лазаревски ја проби домашната одбрана. Сепак и покрај тоа се чувствуваше дека нема многу расположени ракометари во нашата селекција, па домашниот тим лесно наоѓаше пат до голот. Беше и 17-11, но Лазаревски и Кузмановски намалија на пристојни минус четири, 17-13. До крајот по еден гол на двете страни за 18-14.

Скипаготу искористи една акција за да ги врати највисоките плус шест на Фарски Острови, 22-16, но Македонија имаше две одлични акции и беше намалена негативата, 22-18. Тоа беше брзо упропастено, домаќините влегоа во добар моментум и во 40. минута стигнаа до максимални плус седум, 25-18, па Лазаров мораше да реагираше со тајм-аут.

Пет минути немаше голови на двете страни, па и домашниот селектор побара тајм-аут и Оли Митун веднаш потоа донесе осум гола предност, 26-18. Лазаров ја бараше вистинската постава, реализацијата изостануваше, а го разбранивме и вториот голман на Фарски Острови.

Конечно Кузмановски го прекина постот за 26-19, но домашните не попуштаа и отидоа на 28-20. Македонија остана со двајца помалку откако Германките ги исклучија Велковски, а потоа и Лазаревски поради приговор. Но изборивме пенал, кој го реализира Костески, а Митревски одбрани зицер иако игравме со четворица во поле.

Одбраната не беше на ниво цел меч, а така продолжи и до крај, нападите на домашниот тим траеја кратко и на пет минути до крајот Фарски Острови имаше убава залиха, 30-24. Ништо особено не се промени во финишот на натпреварот, Атанасијевиќ доби трето исклучување и црвен картон, Фарски Острови го имаше последниот напад и во последните секунди погоди за 34-27, па Македонија ќе мора да брка седум гола негатива за место на СП 2025 година.

Најдобри стрелци во македонскиот состав беа Кузмановски со осум, како и Митев и Костески со по пет погодоци, додека голманот Митревски имаше шест интервенции. Во селекцијата на Фарски Острови очекувано Скипаготу даде десет гола, а по шест пати погодија Тејгум и Митун.

Реванш натпреварот меѓу Македонија и Фарски Острови се игра на 12 мај во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток во 19:00 часот.