Куманово во Свети Николе дојде до 19-та победа во Женската лига

Тимот на Куманово на гостувањето во Свети Николе кај Овче Поле СУ ја забележа 19-та победа во Женската лига, откако триумфираше со 34:26.

Домаќинот парираше во неколку наврати во првиот дел, но вицепрвакот не дозволи да има никакво изненадување, на полувреме замина со предност од 16:9 и според очекувањата го одигра вториот дел.

Најефикасна во победничката екипа беше кружниот напаѓач Сара Цветановска со девет погодоци, по осум имаа Адела Еленин и Сузана Зечевиќ.

Во поразениот табор се истакна Анастасија Сентовска, која воедно беше и најефикасна на натпреварот со десет погодоци.

Куманово во последното коло од Женската лига на свој терен ќе игра против Металург Автокоманда, додека Овче Поле СУ ќе гостува кај Гевгелија.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243