Куманово победнички низ Штип

Македонскиот вицепрвак Куманово ја продолжи победничката серија во Женската лига и славеше на гости кај Астибо со 37-19.

Избраничките на Славиша Димитријески доминантно ги освоија трите бода на гостувањето во Штип и победата ја најавија уште по првиот дел.

Поведе Куманово со 10-1 и веќе немаше дилеми околу победникот, а до крајот на полувремето беше 25-8.

Вториот дел беше само формалност и гостинките само ја одржуваа високата разлика до конечната победа.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Јана Ѓошевска со осум и Адела Еленин со седум гола, додека кај Астибо, стандардно Марија Анчева беше најдобра со девет гола.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ13130039
2ЧАИР13111134
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА13110233
4КУМАНОВО13100330
5ВАРДАР1391328
6СТРУЖАНКА1361619
7ДЕСПИНА1351716
8ПЕЛИСТЕР 20121351716
9СКОПЈЕ1351716
10СПАРТАК1350815
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1332811
12АСТИБО1330109
13ШАМПИОН1310123
14ГЕВГЕЛИЈА1300130