Ѓорче Петров сигурен против Спартак

Актуелниот шампион на Македонија, Ѓорче Петров, продолжува со победничката серија во домашниот шампионат.

Избраничките на Симе Симовски за ривал во 4. коло од Женската лига го имаа тимот на Спартак и многу лесно дојдоа до убедлива победа од 41:27.

Победникот беше познат уште по првото полувреме, кое „лавиците“ го добиаја со 12 гола разлика, 23:11.

Во таборот на Ѓорче Петров по шест погодоци постигнаа Емилијана Ризоска и Катерина Дамјаноска, додека по пет реализации имаа Ана Марија Коларовска, Ангела Јанкуловска и Милица Николиќ.

Кај Спартак единствена светла точка беше Ангела Гроздановска, која беше и најефикасна на натпреварот со 12 погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ25241073
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА26221367
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО26190757
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО25402112
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243