Ѓер „украде“ две Холанѓанки од Оденсе

Официјалниот сајт на унгарскиот првак Ѓер објави дека се потпишани договори со две ракометарки од селекцијата на Холандија.

Станува збор за десниот бек Дионе Хаусхер и левото крило Бо Ван Ветеринг, кои во моментов играат за данскиот Оденсе.

Двете имаат по 23 години и беа во ростерот на Холандија, кога оваа селекција стана светски првак во 2019 година.

Хаусхер и Ван Ветеринг одново ќе работат со данскиот стратег Улрик Киркелу, кој сега е на клупата на Ѓер, а претходно беше дел од Оденсе.