Една Гичева недоволна за Деспина, Спартак се израдува на прв триумф

Тимот на Спартак ја забележа првата победа во новата сезона од Женската лига, откако го доби интересниот натпревар против Деспина со 24-22.

Во прилепскиот тим најискусната Мери Гичева постигна 13 погодоци, но ниту тоа не беше доволно за позитивен резултат од гостувањето во Скопје.

Гостинките водеа со 7-3 во првиот дел полн со грешки, но Спартак до паузата се избори за реми, 9-9.

Домаќинките водеа со плус три во второто полувреме, 18-15, но сега прилепчанки се вратија во игра и израмнија на 18-18.

Во финишот, Спартак влезе со гол предност 23-22, а Ристеска доби исклучување, па Ангеловска го постигна победничкиот гол за 24-22.

Најдобри стрелци во победничката екипа беа Мемов со пет, како и Јакимовска и Митова со по четири гола.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243