Драма во Свети Николе – Овче Поле по истекот на времето освои бод против Пелистер! (ВИДЕО)

Ракометарките на Овче Поле Славјански Универзитет и Пелистер одиграа драматичен натпревар во 4 коло од Женската лига, кој заврши реми 21-21. Иако гостинките од Битола имаа водство од два гола на две минути до крајот, 21-19, сепак домаќинките по истекот на време со гол од слободен удар погоди за нерешено.

Иако по првиот дел битолчанки имаа плус пет, 12-7, а исто така и во второто полувреме водеа со четири гола, на крајот мораа да се задоволат само со бод. На минута и половина до крајот Конева намали на 21-20, а потоа гостинките промашија, но се реваншираа и домашните ракометарки.

Избраничките на Моника Талевска тргнаа во последен напад, шутираа на неколку секунди до крајот, но немаше реализација. Беше спречен домашниот напад, но со фаул за девет метри, а слободниот удар кој го изведе Сентовска заврши во мрежата на Пелистер за реми, 21-21.

Следуваа низа реакции од гостинската клупа за овој погодок, но судијките Божиновска и Здравковска останаа на својата одлука дека голот е регуларен. Најдобри стрелци кај Овче Поле СУ беа Конева со седум и Сентовска со шест гола, а кај Пелистер се истакна Наумовска со седум погодоци.

Погледнете ги возбудувањата во последните моменти на овој натпревар…

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243