ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија во Баку ќе го заверува пласманот на ЕП

Женската сениорска репрезентација на Македонија денеска ќе се соочи со Азербејџан во рамките од претпоследното коло од квалификациите за Европското првенство 2024.

Македонија на дуелот во Баку е голем фаворит и се очекува избраничките на Кристијан Грчевски да дојдат до третата победа во квалификацискиот циклус.

Со двете освоени победи, гостинската против Литванија и домашната против Азербејџан, македонската репрезентација практично е пласирана на континенталниот собир.

Пласман од квалификациската група на Македонија обезбеди и репрезентацијата на Шпанија, која досега има 100% учинок.

Во последното квалификациско коло, кое ќе се одигра за неколку денови, односно на 7 април, нашата репрезентација на свој терен ќе ја пречека Литванија и токму во недела ќе го прослави пласманот на ЕП.

Денешниот дуел меѓу репрезентациите на Азербејџан и Македонија ќе се одигра со почеток од 15:00 часот.

Распоред на денешните квалификациски натпревари:

15:00 АЗЕРБЕЈЏАН – МАКЕДОНИЈА
15:00 ТУРЦИЈА – ЦРНА ГОРА
16:00 БУГАРИЈА – СРБИЈА
17:00 ГРЦИЈА – ХРВАТСКА
18:00 ИТАЛИЈА – ФРАНЦИЈА
18:00 ЛИТВАНИЈА – ШПАНИЈА
18:45 ЛУКСЕМБУРГ – ИСЛАНД
20:00 ФАРСКИ ОСТРОВИ – ШВЕДСКА