ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија на втор тест со јужниот сосед, два дерби меча во Женската лига

Денес со натпреварот меѓу Деспина и Скопје ќе започне новото, 7. коло во Женската лига.

Во ова коло ќе има два дерби натпревари и двата ќе се одиграат во текот на денешниот ден.

Најпрво, тимот на Вардар на свој терен ќе го пречека вицепрвакот Куманово.

Ракометарките на Александар Царчев ќе се обидат да останат непоразени и со евентуална победа да ги задржат шансите за првата позиција на табелата.

Ѓорче Петров, кој е актуелен бранител на титулата и кој во досегашниот тек од сезоната има шест од шест, пред својата публика силите ќе ги одмери со амбициозниот тим на Чаир.

Ѓорчепетровки, кои се лидери на табелата во Женската лига, со триумф ќе направат голем исчекор кон одбрана на титулата.

Кај прволигашите ќе се одиграат четири натпревари, а најинтересно се очекува да биде на дуелот меѓу Овче Поле и Радовиш.

Во рамки од ЕХФ неделата, на денешната програма ќе има неколку интересни дуели кај мажите.

Машката сениорска репрезентација на Македонија ќе го одигра вториот пријателски меч со јужниот сосед во Солун.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

11:00 КРАЈОВА – ЗАЛАУ (РОМАНИЈА)

11:30 ДРАЧЕВО – БОРЕЦ (МАКЕДОНИЈА)

14:00 КАСТАМОНУ – ИЗМИР (ТУРЦИЈА)

14:00 АРХУС – ХОРСЕНС (ДАНСКА)

14:00 ИКАСТ – СИЛКЕБОРГ (ДАНСКА)

14:15 ДАНСКА – ШПАНИЈА (ПРИЈАТЕЛСКИ)

14:30 АВСТРИЈА – ШВАЈЦАРИЈА (ПРИЈАТЕЛСКИ)

15:00 ВИБОРГ – ЕСБЈЕРГ (ДАНСКА)

15:00 ФИНСКА – ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП)

15:00 ДЕСПИНА – СКОПЈЕ (МАКЕДОНИЈА)

16:00 ПЕЛИСТЕР – АСТИБО (МАКЕДОНИЈА)

16:00 ДУНАРЕА – БРАСОВ (РОМАНИЈА)

16:00 ВАРДАР- КУМАНОВО (МАКЕДОНИЈА)

16:30 МЕТАЛУРГ РА – ПАРТИЗАН (МАКЕДОНИЈА)

16:30 УНГАРИЈА – ПОЛСКА (ПРИЈАТЕЛСКИ)

16:30 ТАРГУ – РАПИД (РОМАНИЈА)

16:45 НОРВЕШКА – ХОЛАНДИЈА (ПРИЈАТЕЛСКИ)

17:00 ТУНИС – ПОРТУГАЛИЈА (ПРИЈАТЕЛСКИ)

17:00 БУЗАУ – МАГУРА (РОМАНИЈА)

17:00 СТИНТА – БАЈА МАРЕ (РОМАНИЈА)

17:00 БУДУЌНОСТ – РУДАР (ЦРНА ГОРА)

17:10 ФРАНЦИЈА – РОМАНИЈА (ПРИЈАТЕЛСКИ)

17:30 ГРЦИЈА – МАКЕДОНИЈА (ПРИЈАТЕЛСКИ)

18:00 ЕСТОНИЈА – ЛЕТОНИЈА (КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП)

18:30 ИСЛАНД – ФАРСКИ ОСТРОВИ (ПРИЈАТЕЛСКИ)

18:30 СТРУЖАНКА – ШАМПИОН (МАКЕДОНИЈА)

19:00 ЃОРЧЕ ПЕТРОВ – ЧАИР (МАКЕДОНИЈА)

19:00 СПАРТАК – ОВЧЕ ПОЛЕ (МАКЕДОНИЈА)

19:00 ПРЕСПА – АСТРАИОН (МАКЕДОНИЈА)

19:00 ОВЧЕ ПОЛЕ – РАДОВИШ (МАКЕДОНИЈА)