ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Богата програма во Македонија

Денеска во Македонија со натпреварот меѓу Пролет и вицепрвакот од Автокоманда ќе започне плеј-оф фазата во суперлигашката конкуренција.

Во плеј-офот ќе учествуваат осум екипи, поголемиот дел од нив осетно се засилија и сигурно уште во првото коло ќе има многу возбудувања.

На денешната програма ќе се одиграат сите четири натпревари од првото коло од плеј-офот, ќе има и два дуели од борбата за опстанок во елитата.

Најголемиот фокус на домашната ракометна јавност ќе биде дерби дуелот во Битола меѓу Еурофарм Пелистер и Вардар.

Интересно се очекува да биде и во Скопје, каде освен Пролет и Алкалоид, ќе играат Бутел и Охрид.

Кавадарчани на свој терен ќе ја пречекаат екипата на Струга, но првиот натпревар од плеј-офот ќе го одиграат пред празна сала, поради казната од РФМ.

Еурофарм Пелистер 2 ќе биде гостин на ослабениот Аеродром, кој речиси остана без цела прва постава од есенскиот дел.

Прилепчани во првото коло од плеј-аут фазата силите ќе ги одмерат со екипата на Скопје.

Распоред на денешните натпревари, плеј-оф:

16:00, Пролет – Алкалоид 
17:00, Тиквеш – Струга 
18:00, Бутел Скопје – Охрид 
18:00, Еурофарм Пелистер – Вардар 

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР980126
2ВАРДАР 1961970224
3ОХРИД970223
4АЛКАЛОИД960321
5ТИКВЕШ 2014950416
6ПРОЛЕТ92076
7БУТЕЛ91084
8СТРУГА90090

Распоред на денешните натпревари, плеј-аут:

14:00, Аеродром – Еурофарм Пелистер 2
18:30, Прилеп – Скопје 

ПозЕкипаНПРЛБ
1ПРИЛЕП861121
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2860221
3МРК КУМАНОВО861120
4ВАРДАР НЕГОТИНО960318
5МУЛТИЕСЕНС941414
6ГОЛДЕН АРТ821510
7СКОПЈЕ 202092076
8АЕРОДРОМ90092