Дејвис му донесе нов трофеј на Ал Ахли

Тимот на Ал Ахли од Египет го освои трофејот на Африканскиот Супер Куп, во интересно финале на турнирот против Замалек.

Ал Ахли предводен од некогашниот стратег на Вардар, Давид Дејвис, славеше против Замалек со 23-21.

Претходно во полуфиналето Замалек го победи тимот на Киншаса од Конго со 41-29, додека Ал Ахли славеше против БМЦ од Конго со 38-27.

Ал Ахли го освојуваше трофејот во Африканскиот Супер Куп и во 2017, 2022 и 2023 година, а со овој триумфот обезбеди и место на Супер Глоуб.