Чаир победнички ја заврши историската сезона на клубот

Ракометарките на Чаир со победа ги завршија натпреварите во Женската лига, откако славеа кај Астибо со 43-25.

Победникот беше решен уште по првиот дел, кога избраничките на Басри Латифи водеа со 23-10, а второто полувреме беше само формалност.

Домаќинките ја имаа расположената Марија Анчева, која постигна 12 погодоци, но не можеше само против квалитетниот гостински состав.

Во редовите на Чаир се истакнаа Стефанија Ѓеоргиевска со осум гола, како и Јасмина Попова и Билјана Дамчевска со по седум.

Чаир ја завршува сезоната на второто место, иако има ист број на бодови со Металург Автокоманда, но подобар скор во меѓусебните средби. Заедно со пласманот во финалето на Купот и второто место во првенството, Чаир ја остави најдобрата сезона во историјата зад себе.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ26251076
2ЧАИР26221367
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА26221367
4ВАРДАР26201561
5КУМАНОВО26190757
6СТРУЖАНКА261311240
7ПЕЛИСТЕР 2012251111334
8ДЕСПИНА261011531
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК25911528
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.26541719
12АСТИБО26402212
13ШАМПИОН2521227
14ГЕВГЕЛИЈА2610253