Свет

Парондо не знае за пораз со Египет – обезбеди полуфинале на Африканскиот куп на...

Некогашниот тренер на европскиот шампион Вардар, Роберто Гарсија Парондо, одлично се снаоѓа и во новата улога, а таа му донесе нови предизвици како селектор на репрезентацијата на Египет. Откако одигра четири пријателски средби низ Европа,...

Еден вардарец ќе игра на Африканскиот Куп на нации (ФОТО)

Шампионот Вардар ќе има сигурни осум ракометари што ќе бидат дел од Европското првенство - Стоилов (Македонија), Дибиров, Шишкарев, Горбок, Атман, Калараш (Русија), како и Кристопанс и Кугис (Летонија). Сепак тие нема да бидат единствените...

Го смени полот, им донесе пласман на Мундијал – но колешките не сакаат да...

Хана Мануси, која претходно играше во машката репрезентација на Австралија под името Калум Мануси, го промени полот и беше дел од квалификациите за женското Светското првенстсво во Јапонија, но не настапи на Мундијалот. Главна...

ИХФ додели организација на турнирите: Визи за Олимпијада ќе се бараат во Црна Гора,...

Откако Германија, Норвешка и Франција добија организација на квалификациските турнири за Олимписките игри во машка конкуренција,  ИХФ ги определи домаќините и во женска конкуренција. Советот на Светската ракометна федерација, по тајно гласање одлучи дека домаќините...

„Црвено-црните“ се светски бренд: Запознајте го Вардар Мексико од Монтереј! (ФОТО)

Познато е дека за европскиот шампион Вардар одамна се слуша надалеку во светот, ама уште повеќе македонскиот тим го запознаа и во Јужна Америка, кога во Мексико беше формиран тимот Вардар Мексико.  Клубот ги...

Новитет на Мундијалите: На клупата ќе има место за петто официјално лице

Од 2021 година на Светските првенства ќе биде воведена опцијата репрезентациите да имаат петти член на клупата. Ова ќе биде наменето за секоја екипа на натпреварите да има специјален тренер за голманите. Претседателот на тренерската...

Квалификации за ОИ: Европските селекции на чекор до Токио

На 20 март следната година треба да бидат одиграни првите натпревари од квалификациите за Олимписките игри во Токио во женска конкуренција. Вкупно 12 селекции од целиот свет (најмногу од Европа) ќе се борат за...

Се огласија и сестрите Бонавентура: Имавме одличен поглед, одлуката е според прописите

Одлуката на судиите од Франција, сестрите Бонавентура која донесе практично и одлука за победникот на средбата меѓу Холандија и Шпанија во финалето од Светското првенство и понатаму ја бранува ракометната јавност. Откако денеска ИХФ ги...

Радичевиќ искрена: Местото во идеалниот тим би го заменила за медал

Селекцијата на Црна Гора го освои петтото место на Мундијалот во Јапонија, стигна до главната цел, пласман во квалификациите за Олимписките игри, а најголем адут на селекторот Пер Јохансон, беше некогашната вардарка, Јованка Радичевиќ. Едно...

Се огласија од ИХФ: Бонавентура не згрешија со одлуката во последните секунди!

Многу внимание привлече одлуката на арбитрите од Франција, сестрите Бонавентура, во финалниот натпревар од Светското првенство во Јапонија меѓу Шпанија и Холандија. Според многу ракометни експерти неправилна одлука, според некои не. Се огласија и...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ