Свет

Светско првенство: Србија против Црна Гора за 5. место, пеколни двојки за полуфинале

Со завршувањето на средбите од групната фаза веќе е јасно кој против кого ќе се бори за место во финалето. Русија ќе се соочи со Холандија и ова ќе биде силна средба со оглед...

Светско првенство: Србија и Црна Гора си обезбедија квалификации за Олимписки игри

Во последното коло од Втората фаза на Светското првенство во Јапонија репрезентацијата на Норвешка дојде до победа против Германија со што си обезбеди полуфинале, а воедно ја однесе Србија во битка за 5. место. Ова...

Србија испушти полуфинале, но чека помош од Норвешка за олимписки квалификации

Репрезентативките на Србија водеа во поголемиот дел од натпреварот против Данска во последното коло од разигрувањето по групи на Светското првенство, но на крајот мораа да се задоволат само со бод, после ремито со...

Светско првенство: Русинките први си обезбедија полуфинале

Со денешната победа над Црна Гора од 35:28 репрезентацијата на Русија се избори за два бода со кои си го обезбеди местото во полуфиналето на Мундијалот во Јапонија и во последното коло ќе биде...

Хајди Локе играше со скршен нос на Мундијалот во Јапонија (ФОТО)

Репрезентативката на Норвешка, Хајди Локе на натпреварот против Јужна Кореја кој Норвежанките го добија убедливо со 36:25 настапи со скршен нос. Ракометарката на Кристиансанд повредата ја заработи на првиот натпревар од втората фаза против Данска....

Без Русија на Олимписките игри во Токио

Извршниот комитет на Светската антидопинг агенција, ВАДА донесе одлука со која ги разлути Русите и од сите страни има голем број на реакции. Одлуката која е донесена се однесува за суспензија во период од...

Играат без Лекиќ, Крпеж, Дамњановиќ… но Србинките се на пат кон полуфинале

Ракометарките на Србија одработија уште еден одличен натпревар во вториот круг на Светското првенство, па после Холандија дојдоа до победа и против Германија од 29:28 со што се најдоа на чекор од пласман во...

Светскиот првак од пред две години се задоволи со Президент купот во Јапонија

Селекцијата на Франција која пред две години ја освои титулата на Светското првенство кое се одржа во Германија, на Мундијалот во Јапонија мораше да се задоволи со нов трофеј, но оној уштениот од Президент...

Скандинавскиот двобој за Норвешка, Русија маршира без пораз, Србинките до голем триумф

Денеска започна втората фаза од Светското првенство во Јапонија, а можевме да видиме шест интересни натпревари. Русинките продолжуваат да газат и понатаму, а најнова жртва беше селекцијата на Романија која беше совладана со 18-27. Црна...

Светско првенство: Холандија, Русија и Шпанија тргнуваат со максимум

Утре стартуваат битките од втората рунда на Светското првенство во Јапонија, а тоа значи дека почнуваат главните битки после кои ќе се знаат имињата на екипите кои ќе разигруваат за титулата. Од вториот круг...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ