понеделник, август 15, 2022

СП

Полјаците со притисок кон ИХФ: Домаќини сме на СП во 2023 година и мора...

Познати се 28 учесници на Светското првенство во Египет следната година, а Светската ракометна федерација ќе има на располагање најмалку две вајлд-карти. За нив веќе покажаа интерес Македонија, Црна Гора, Србија, Русија и Полска, а...

Се зголемуваат „ривалите“ на Македонија: И Русија бара вајлд-карта за Мундијалот во Египет!

Ракометната федерација на Македонија ќе побара вајлд-карта за Светското првенство во Египет следната година. Нашата репрезентација остана без шанса да се бори за настап на теренот против Франција бидејќи ЕХФ ги откажа квалификациите пред еден...

Колку вајлд-карти ќе има ИХФ за Мундијалот во Египет – две, три или четири?

Лавина реакции предизвика одлуката на Европската ракометна федерација да ги одложи квалификациите за место на Мундијалот во Египет следната година поради коронавирусот. Од ЕХФ беа децидни дека поради натрупаниот календар не може да се...

Македонија доби нов ривал на патот кон Мундијалот во Египет!

Ракометната федерација на Македонија ќе аплицира за вајлд-карта за Светското првенство во Египет следната година, по елиминацијата од страна на ЕХФ. Сепак Македонија не е единствената земја што го бара тоа - официјално тоа го...

„Конкуренцијата“ се поголема: По Македонија и Црна Гора, и Полска бара вајлд-карта за СП!

Светската ракометна федерација ќе биде на голема мака во претстојниот период. На Мундијалот во Египет следната година ќе играат за првпат 32 репрезентации, а 28 места веќе се пополнети. ИХФ има на располагање две вајлд-карти...

На СП во Египет има уште четири слободни места – дали Македонија ќе добие...

По денешната одлука на ЕХФ да ги откаже квалификациските натпревари за место на Светското првенство на Египет, познато е кои десет европски селекции ќе им се придружат на Данска, Шпанија, Хрватска и Норвешка. Тоа се...

Реагираше и ИХФ: Нови термини за кадетскиот и младинскиот Мундијал, како и за квалификациите...

Откако Европската ракометна федерација ги одложи или откажа сите настани што требаше да се одиграат во следните четири месеци, истото го стори и Светската ракометна федерација. Квалификациските турнири за Олимпијадата беа одложени уште пред три...

Ако не добие вајлд-карта, Македонија по 10 години нема да игра на СП или...

Европската ракометна федерација денеска донесе одлука да ги откаже квалификациите за Светското првенство во Египет и ги одреди учесниците од Стариот континент. На Мундијалот ќе играат 14 репрезентации од Европа. Од претходно свое место имаа...

Одложени и баражите за Мундијалот во Египет!

Поради ширењето на коронавирусот, Европската ракометна федерација ги одложи сите клупски и репрезентативни натпревари до 12 април. Беа одложени натпреварите од квалификациите за пласман на ЕП 2020 во женска конкуренција, потоа четвртфиналните и осминафиналните двобои...

Бараж за СП: Словенија ќе се сретне со Србија, Црногорците со Чешка

Во баражот за Светското првенство кое во јануари ќе се одржи во Египет ќе има десет двојки од Европа, а тие донесоа неколку интересни дуели. Пресметката меѓу Македонија и Франција е дефинитивно најинтересната во оваа...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ