Лига на шампиони - Мажи

Кизиќ: Сонот ми станува реалност!

Тимот на Вардар сезонава мака мачи со голманската позиција, но откако доби шанса Марко Кизиќ да застане меѓу стативите, веднаш влезе во фокусот на ракометна Европа. Младиот македонски репрезентативец се потсетува на моментите од...

„Ако имаме пари – ќе имаме три пикери, ако не…“

Европскиот првак Вардар го чека натпреварот од осмото коло во Лигата на шампионите против полскиот Келце. Тимот на Талант Душебаев паралелно со обврските во елитното натпреварување, работи и на склопување на играчкиот кадар за...

Вујовиќ: Изгледа дека малку се залетав, не сме сериозен клуб…

Загреб загуби од Целје со 27-30 во осмото коло од Лигата на шампионите и остана без шанси за осминафиналето во елитната конкуренција. Тренерот Веселин Вујовиќ беше бесен по лошото издание на неговите избраници. „Далеку сме...

Загреб прикотвен на дното, капитулираше уште еднаш против Целје

Ракометарите на ППД Загреб претрпеа уште еден пораз од Целје во Лигата на шампионите овој пат на домашен терен со 27:31. Гостите од Словенија беа во предност во текот на сите 60 минути. Влегоа подобро...

Келце без леви крила против Вардар?!

Откако на подолго време Талант Душебаев остана без услугите на Матеуш Јахлевски, стратегот на Келце би можел да го загуби и второто десно крило Анхел Перез Фернадез. Тој заработи повреда на мускулот на левата нога...

Вардар без Кристопанс и на реваншот против Келце

Ракометарите на Вардар заминаа за Полска каде в сабота ќе го одиграат натпреварот од 8. коло од Лигата на шампионите, а тренерот Едуард Кокшаров и пред овој натпревар се соочува со проблеми. Во тимот...
video

Црногорскиот „Микел Хансен“ му се „нуди“ на шампионот: Сакам да заиграм за Вардар!

Младиот ракометар, Немања Ѓурашковиќ, кој од медиумите во својата земја е нарекуван „Црногорскиот Микел Хансен“, откри дека неостварена желба му е да настапува за европскиот првак Вардар во Лигата на шампионите. „Пред сè јас го...
video

Како Порто во Германија, така Кил во Португалија – „зебрите“ го собраа цел плен...

На сличен начин како што го совладаа Кил во Германија минатиот викенд со еден погодок разлика, така ракометарите на Порто загубија во вториот меѓусебен дуел од бундеслигашот во преполната „Драгао Арена“. „Зебрите“ победија со минимални...

Вардарци два дена пред мечот патуваат за Келце – лет до Варшава, па автобус...

Ракометарите на Вардар по утринскиот тренинг, ќе заминат на патување до полскиот град Келце, каде што ќе го одиграат натпреварот од осмото коло во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ во 17:10 патуваат од Скопје до Варшава...

Дисингер ја обнови повредата, повторно неизвесен за Келце

Левиот бек на Вардар, Кристијан Дисингер одигра неколку минути против Мотор Запорожје, но мораше брзо на клупата. Тој ја обнови старата повреда на зглобот и повторно е неизвесно дали ќе може да игра против...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ