Бундес лига

Јована Саздовска си оди од Турингер

Македонската репрезентативка Јована Саздовска по само една година ќе го напушти поранешниот германски шампион Турингер. Левото крило одигра одлично оваа сезона, особено на натпреварите во Бундес лигата, но и покрај тоа нема да го продолжи...

Џабе им е Кристопанс: Фуксе Берлин посрамен во Бундес лигата!

Поранешниот вардарец Даинис Кристопанс се чини дека не може сам да му носи бодови на новиот тим Фуксе Берлин. Откако дојде летонскиот репрезентативец, бундеслигашот загуби од два тима што се борат за опстанок. Последниот пораз е...

Бундес лига: Томовски и Лудвигсхафен освоија бодови, избегаа од опасната зона

Екипата на Лудвигсхафен за која настапува голманот Мартин Томовски дојде до значајни бодови на дуелот против Ерланген и тоа на гостински терен после победата од 27:23. Ова беше одлична средба за Томовски и колегите бидејќи...

Кузмановски се разигра, со петка во победата против Талески

Екипата на Магдебург славеше со 34:32 во интересен натпревар на гостувањето кај Балинген, а Филип Кузмановски го одигра можеби својот најдобар натпревар во дресот на својот тим во Бундес лигата. Постигна пет гола во...

Кристопанс дојде „вчера“ во Фуксе, а веќе е номиниран во Ол Стар тимот на...

На 16 мај во „ТУИ Арена“ во Хановер, ќе се одигра натпреварот меѓу селекцијата на германските ракометари од и Ол Стар тимот, составен од ракометари што играат во елитното натпреварување во Германија. На сите позиции...

Мелзунген си најде нов тренер и тоа на Исланд

Селекторот на Исланд, Гудмундур Гудмундсон до крајот на сезоната покрај тоа што ќе ја предводи репрезентацијата ќе има и клупски ангажман. Тој прифати да седне на клупата на Мелзунген и да се обиде со...

Индивидуално признание за Македонецот: Пешевски во тимот на колото во Бундес лигата (ФОТО)

Македонскиот интернационалец Жарко Пешевски се најде во идеалниот тим на 24. коло во Бундес лигата. Пикерот на Штутгарт имаше одличната партија против составот на Гепинген, и успеа да постигне четири голови од четири обиди. Заедно со...

„Лавовите“ ќе ги води тренерот што ја освои Лигата на шампионите со Хамбург

Раководството на Рајн Некар Левен не чекаше премногу време откако му врачи отказ на досегашниот стратег Кристјан Андерсон и ангажираше познато име за нов предводник. Станува збор за Мартин Швалб, кој ќе ги води „лавовите“...

Томовски и Лудвигсхафен го сменија тренерот на Мелсунген

Раководството на Мелсунген пред надтпреварот против Лудвигхсафен, ги предупреди играчите и тренерот Хајко Грим, дека ако продолжат со серијата без победа во Бундес лигата, ќе следуваат откази. Не помина долго време да си го исполнат...

Лудвигсхафен и Томовски во последната секунда изгубија бод

Македонските интернационалци Мартин Томовски и Филип Миркуловски имаа тешки натпревари со своите клубови во Бундес лигата. Миркуловски и Вецлар гостуваа кај шампионот Фленсбург и не поминаа баш добро, додека Лудвигсхафен на Томовски пред своите...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ