понеделник, февруари 17, 2020

Бундес лига

Миркуловски како во најдобрите денови, Вецлар ја прекина црната серија

Тимот на Вецлар, каде што настапува поранешниот македонски репрезентативец Филип Миркуловски, славеше над составот на Минден во Бундес лигата. По четири порази и едно реми, Вецлар се врати на победничките патеки и на домашен терен...

Рајн Некар не чекаше многу, веднаш започна да бара замени за играчите кои заминуваат

Управата на Рајн Некар Левен одлучи да не им ги продолжи договорите на Менсах Ларсен и Гедеон Гвардиола и тие на крајот на сезоната заминуваат од клубот. Но популарните „лавови“ не чекаа многу и...

„На крајот од сезоната не ја завршувам тренерската кариера“

Велимир Петковиќ на крајот на сезоната ќе го заврши ангажманот во Фуксе Берлин, но тоа не претставува и крај на неговата тренерска кариера. Пред петнаесетина дена Фуксе Берлин на официјална прес конференција објави дека сегашниот...

Каков голман загуби Вардар: Милосављев со 20 одбрани го реши Магдебург!

Српскиот репрезентативец Дејан Милосављев беше клучниот ракометар во составот на Фуксе Берлин, кој се враќа со голема победа од Магдебург. Поранешниот голман на Вардар запре дури 20 удари на домашниот тим, а одбрани и три...

Хановер не ги пушта најдобрите, им ги продолжува договорите

Екипата која долго беше лидер во Бундес лигата, а сега е израмнета со Флензбург, Хановер работи на иднината на тимот и веќе почна да ги продолжува договорите на ракометарите кои покажуваат добра форма. Репрезентативецот на...

Фленсбург го засили тренерскиот тим со данска ракометна легенда

Екипата на Фленсбург во екот на сезоната го засилува својот тренерски тим со многу познато ракометно име. Во иднина на Мајк Макула освен помошникот Марк Булт ќе му помага и двократниот европски шампион со...

Реконструкција во Рајн Некар, заминува и клучниот играч во одбраната

Екипата на Рајн Некар Левен на крајот на сезоната ќе се раздели со пикерот од Шпанија, Гедеон Гвардиола. Ова е втор важен играч од ростерот по Менсах Ларсен кој нема да го продолжи договорот...

Пешевски втор стрелец во поразот на Штутгарт, победи за Талески и Томовски

Жарко Пешевски со Штутгарт забележа нов пораз во Бундес лигата, овојпат беа поразени од Бергишер пред своите гледачи со 31:25. Пешевски на мечот постигна четири гола од пет обиди и беше втор стрелец во својот...

Саздовска во одлична форма, Турингер славеше кај Бломберг

По поразот во минатото коло од Битигхајм во дербито на Бундес лигата, тимот на Турингер каде што настапува македонската репрезентативка Јована Саздовска, се врати на победничките патеки. Турингер славеше на гостувањето кај составот на Бломберг...

По пет сезони заминува од Рајн Некар: Ларсен се сели во Фленсбург!

Данскиот репрезентативец Мадс Менса Ларсен, во новата сезона ќе остане во Бундес лигата, но ќе има нов клуб. Тој би требало да го засили „данскиот“ клуб во Германија - Фленсбург, откако 28-годишниот лев бек кој...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ