Македонија

Мукаетов: Не сум задоволен од женската репрезентација, се вртиме во круг

Во 2022 година Македонија е еден од домаќините на Европското првенство во женска сениорска конкуренција, а со оглед на тоа што на резулатски план нема големо подобрување кај ракометарките претседателот на РФМ, Живко Мукаетов...

Димитар Митревски, нов спортски директор на машката репрезентација

Интернационалниот судија од Битола, Димитар Митревски е новиот спортски директор на машките репрезентации. Тој ќе го наследи Милчо Чакарески кој не е повеќе на оваа функција. „Спортскиот директор на машките репрезентации ќе биде судијата Димитар...

Познат планот и програмата на сениорите: Старт на 21 декември, комплетни дури на 2...

Машката сениорска репрезентација ја очекува настапот на Европското првенство од 10 до 26 јануари што ќе се одржува во Австрија, Шведска и Норвешка. Нашата селекција ќе игра во Виена, а ривали ни се домаќинот, Чешка...

Брестовац: Стратегиски се движиме во добар правец, видовме кој колку може

На состанокот на Управниот Одбор на РФМ, свој извештај за досега сработеното и за она што допрва ја очекува македонската сениорска репрезентација даде селекторот Данило Брестовац. "Двата натпревари кои ги добивме со Турција на гостински...

Симовски за 24 Ракомет: Професионализмот е збогатен, на девојките е да покажат колку можат

Женската сениорска репрезентација на Македонија стартуваше со подготовките за турнирот во Анталија во рамки на ЕХФ неделата, а во овие денови ќе се направи обид да се крене формата на националниот тим и да...

Aстраион веќе има плеј-оф ритам

Составот на Астраион од Струмица одработе одлично второ полувреме на гостувањето во Скопје кај Македонија Ѓорче Петров и успеа да стигне до три бода после победата од 29:24. Македонија Ѓорче Петров и Астраион одиграа израмнето...

Младост Богданци си однесе три бода од Гостивар

Ракометарите на Младост Богданци имаа одличен натпревар на гостувањето во Гостивар каде што одиграа израмнето против тимот на Јехона, а после надигрувањето кое траеше 60 минути се израдуваа на три бода од овој натпревар...

Преспа го пречека КЛ 7 на негов терен и претпре пораз

Екипата на КЛ 7 после поразот од Тиквеш продолжи со победите, а новиот триумф дојде против екипата на Преспа со 31:21 на натпревар на кој тимот од Скопје беше гостин на свој терен. Преспа и...

Суперлигашко засилување за кавадарчани: Кондев ќе тресе мрежи и за Тиквеш

Левото крило на Металург и на младинската репрезентација на Македонија, Дарко Кондев, ќе игра и за прволигашот Тиквеш од Кавадарци. Провлигашкиот лидер на табелата во групата 2, остана без услугите на левото крило Димитар Коцев,...

Малку беа за Риниа и 17 голови на Латифи, РК Алушовски стигна до премиерната...

Ракометарите на РК Алушовски ја забележаа првата победа во 7. коло во групата 1 од Првата лига на гостувањето кај Риниа. Гостинскиот тим триумфираше во многу ефикасен натпревар со 43:35. Во натпревар „без одбрани“ беа...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ