Македонија

Португалецот нема да заигра за Вардар: Дуарте пред преселба во Гепинген!

Португалскиот лев бек Жилберто Дуарте, кој треба(ше) да биде големо засилување за тимот на Вардар, најверојатно ќе ја продолжи кариерата во бундеслигашот Гепинген, дознава 24Ракомет. Дуарте требаше да биде одлична замена за Оливие Њокас...

Судбината на Македонија на СП во рацете на Шмал и Висландер

Македонија го задржува континуитетот со настапи на големите репрезентативни натпреварувања, а следен голем настан на кој ќе игра нашата репрезентација е Светското првенство во Полска и Шведска во 2023 година. Ждрепката за Светското првенство ќе...

Озтурк: Охрид направи добри трансфери, целта е излез во Европа

Турскиот репрезентативец и член на Охрид, Халил Озтурк, се наоѓа на подготовки со националниот тим и ќе игра на Медитеранските игри. Средниот бек кој од Металург се пресели во Охрид, за турските медиуми ги откри...

Македонија загуби од Тунис на првиот тест во Алжир

Женската репрезентација на Македонија загуби на првиот од планираните два тест натпревари пред стартот на Медитеранските игри во Алжир. Избраничките на Љубомир Савевски беа поразени со убедливи 11 голови разлика, 31-20 од селекцијата на Тунис. Македонија...

Почина некогашен ракометар на Пелистер

Босанските медиуми во текот на денешниот ден објавија тажна вест за смртта на еден од легендите на босанскиот ракомет, Гордан Жигиќ. Прославениот ракометар, кој остави голем белег во босанскиот ракомет, почина на 68 години од...

Вардаровите икони Стоилов и Дибиров: Ова е голем удар, сега сите сме во неизвесност!

Вардар вчера официјално беше исклучен од Лигата на шампионите и Македонија нема да има претставник во елитното натпреварување првпат по 22 години. Иконите на Вардар, Стојанче Стоилов и Тимур Дибиров, се разочарани по ваквата одлука...

Лига на шампиони ќе гледаме на ТВ: Македонија без претставник во елитата по 22...

Машкиот клупски ракомет од Македонија ќе биде без претставник во најелитното европско натпреварување, Лига на шампиони, за првпат по 22 години! За првпат по сезоната 2000/01, кога Македонија поради инцидентот на финалето меѓу Кометал ЃП...

Се огласија од шампионот: Вардар е македонски бренд, заслужува поддршка кога му е најпотребно!

Македонскиот шампион Вардар нема да игра во новата сезона од Лигата на шампионите, откако ЕХФ вчера ја потврди најавената одлука. Претседателот на „црвено-црниот“ тим, Михајло Михајловски, се обрати на македонската јавност и најави прес-конференција на...

ЕХФ и ја промени групата на Македонија на младинскиот шампионат!

Машката младинска репрезентација на Македонија ја очекува настап на ЕХФ шампионатот за младинци во Бугарија. Според ждрепката, Македонија требаше да биде дел од полесната група А, заедно со селекциите на Велика Британија, Израел, Литванија, Луксембург...
video

Му нема рамен: Лазаров е најдобар стрелец во Европа во последните 20 сезони!(ФОТО)

Селекторот на машката сениорска репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, кој пред извесен период стави крај на својата богата кариера е убедливо најдобар стрелец во Европа во последните 20 сезони. Статистиката на погодоците е направена...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ