Женска лига

Самсоненко „раскрсти“ и со ЖРК Вардар – клубот има нови сопственици

Покрај машката и женската екипа на Вардар остана без Сергеј Самсоненко, кој повеќе не се води како сопственик. Во новата сезона клубот ќе има нови сопственици и ќе продолжи да се натпреварува во женската...

Клубовите имаат еден месец, до 30 јуни трае пријавувањето за новата сезона

Екипите кои планираат во следната сезона да се натпреваруваат во домашниот шампионат и официјално го дознаа рокот во кој ќе треба да ги достават своите пријави, но и потребните документи за да можат да...

Николовска од Чаир ја доби трката со Анчева за најдобар стрелец

Во сезоната од Женската лига која заврши многу орано од предвиденото поради коронавирусот  две ракометарки беа во голема трка за првото место и прашање е која ќе беше границата за нив доколку сезоната финишираше...

Клубовите добија рок од РФМ – мора да се пријават до 30 јуни за...

Ракометната федерација на Македонија на последната онлајн седница на Управниот Одбор пред десетина дена, донесе неколку одлуки. Покрај веќе познатите за поништување на сезоната и прифаќање на предлогот за новиот систем на натпреварување следната сезона...

Вардарки спасени – најден спонзор што ќе помогне во создавање нови репрезентативки

По најавите дека машкиот клуб на Вардар ќе се врати кај стариот претседател Михајло Михајловски, остана „да виси“ женскиот клуб, поранешниот европски вицепрвак. Но, стигнаа радосни вести за екипата предводена од Драган Ристова, па...

УО на РФМ во среда ќе решава: Кој ќе игра во СЕХА – кој...

Ракометната федерација на Македонија предложи нов систем на натпреварување во следните две сезони во машката Суперлига, за кој клубовите се изјаснија позитивно, но тој сепак треба да добие верификација од Управниот Одбор. Состанокот на...

Металург со идеја за промена на системот и кај жените

Во моменти кога се очекува епилогот на сезоната, потврда за новиот систем што мажите треба да го играат в година со вкупно 14 екипи поделени во две групи, и распределбата на местата во европските купови...

Куманово бара од РФМ: Прогласете шампион во Женската лига!

Ракометната федерација на Македонија предложи крај на Суперлигата во машка конкуренција без да биде прогласен шампион, со оглед на тоа што Вардар и Еурофарм Пелистер не одиграа ниту еден натпревар оваа сезона на домашно...

Милошевски: Нема услови за играње ракомет, се чека потврда од УО дека ќе нема...

Во текот на вчерашниот ден се одржа конференција во која партиципираа генералните секретари на одбојкарската, фубдалската, кошаркарската и ракометната федерација, како и генералот секретар на МОК. Темата беше „Спортот во услови на коронавирус“, а генералниот...

КАКО ДО ШАМПИОН: Чаир предлага – да се игра плеј-оф со најдобрите шест екипи,...

Новиот тим во Женската лига, екипата на ЖРК Чаир, прекинот на натпреварите поради коронавирусот го дочека на петтото место на табелата со 30 бодови, исто колку и Стружанка на четвртата позиција. Куманово и Металург се...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ