Женска лига

Листа на стрелци: Николовска најефикасна, есента ја заврши пред Анчева и Блажевска

Ракометарката на Чаир, Анастасија Николовска на крајот од есенскиот дел се најде на врвот откако успеа во последното коло да ја помине Блажевска која беше лидер од стартот на сезоната. Покрај Николовска и Марија...

Женска лига: Куманово есенски шампион, но пролетта ќе биде доста жешка

Екипата на Куманово го финишираше есенскиот дел од сезоната во Женската лига со максимални 36 бода откако во 13 кола забележа 12 победи. Со оглед на тоа што во секое коло имаше по еден...

Женска лига: Стружанка на тешко гостување, Чаир пред своја публика пред три бода

Во 13. коло од Женската лига денеска ќе бидат одиграни две средби. На нив домашните очекуваат бодови, но на еден од дуелите се очекува и да има надигрување и неизвесност. Вардар е фаворит против РК...

Вардар не успеа да ја освои Автокоманда, Металург им се врати на победите

Македонскиот шампион Металург, по поразот на гостувањето кај составот на Куманово и по репрезентативната пауза, се врати на победничките патеки во Женската лига, откако во Автокоманда го победи некогашниот првак Вардар со 30-28. На стартот...

Женска лига: Металург и Вардар имаат дерби двобој

Ракометарките на Металург и на Вардар денеска го имаат дерби дуелот во 12. коло од Женската лига, кое е претпоследно за есенскиот дел. Тие ќе имаат значаен меч бидејќи бодовите се потребни и за...

Куманово од контри го наполни голот на ЖРК Алушовски за нов триумф

Фаворитот на натпреварот ја оправда улогата и од почеток до крај на натпреварот доминираше. Разликата во квалитет беше евидентна на теренот, секоја грешка или промашување на ЖРК Алушовски беше казнето со брза контра и...

Листа на стрелци: Блажевска од Кузман Вардар останува лидер, прва отиде над 100 гола

Ракометарката на Кузман Вардар Илинден, Ивана Блажевска останува лидер кај стрелците во Женската лига и после 11. коло. Таа нема конкуренција така што е сосема јасно дека и во продолжение од сезоната ќе биде во...

Женска лига: Уште две кола до крајот на есенскиот дел, Куманово засега единствено максимално

До крајот на есенскиот дел од сезоната во Женската лига остануваат уште две кола, а пред нивното одигрување полека веќе се знаат работите кои две екипи ќе ги имаат првите две позиции и кои...

Втора победа за Кузман Вардар, во Илинден совладана Гевгелија

Иако е во тек ЕХФ неделата за репрезентативни натпревари во Женската лига се одигра заостанатиот натпревар од 11. коло помеѓу Кузман Вардар Илинден и Гевгелија. Домаќинот на овој дуел, екипата од Илинден ја оствари...

Стружанка со полн плен се враќа од Битола

Ракометарките на Стружанка ја остварија осмата победа во 11. коло од Женската лига на гостувањето кај Пелистер. Стружанки беа подобри од битолскиот тим за пет гола со 34:29. Екипата на Пелистер после катастрофалните порази од...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ