Амбициозниот Куманово на шопинг во Вардар – донесе кружен напаѓач

Амбициозниот тим на Куманово продолжува да се засилува пред стартот на вториот дел од сезоната, односно битките за опстанок во суперлигашката конкуренција.

Нов ракометар во редовите на Куманово е довчерашниот член на Вардар, Стефан Атанасовски, кој настапува на позицијата кружен напаѓач, дознава 24Ракомет.

24-годишниот ракометар ќе засили конкуренцијата на пикерската позиција во тимот на Љубиша Димковски, каде веќе се Дарио Симоноски и Зоран Ѓурковиќ. Двете страни се договорија на соработка до крајот на следната сезона.

Куманово претходно се засили со поранешниот кадетски репрезентативец на Македонија, Наум Костов, како и со тројцата интернационалци – Михајло Стевовиќ, Милош Благојевиќ и Алекса Радичевиќ.

Тимот на Димковски ќе игра во плеј-аут фазата и ќе се бори да го задржи суперлигашкиот статус за следната сезона.

Прв ривал на Куманово бо борбата за опстанок е Вардар Неготино, потоа следуват дуелите со Еурофарм Пелистер 2, Скопје, Голден Арт…