Чупиќ блескаше со 11 гола, но Загреб го заврши настапот во Лигата на шампионите!

Ракометарите на Загреб го одиграа последниот натпревар во Лигата на шампионите за сезонава откако во последното 14. коло загубија на гостувањето кај Алборг со 31:25. На Загреб му беше потребен барем еден бод да го надмине Елверум и да обезбеди нокаут фаза, но сепак немаа сили на теренот на големиот фаворит.

Алборг одигра на препознатливото ниво и имаше целосна контрола на натпреварот. Данскиот претставник отвори до 5:2, а по десет минути игра водеше 7:4. Чупиќ и Мандиќ реализираа, потоа и Леметер за израмнување во 16. минута. До крај на првиот дел Алборг ја врати предноста од три со замина на пауза со водство од 16:13.

Во продолжението после десетина минути игра Алборг стигна до највисокото водство од шест гола и практично го речи победникот. До крај на мечот Загреб немаше сила, ниту шанса да се врати во игра и да дојде барем до посакуваниот бод кој би можел да ги однесе во слендата рунда. Алборг рутински триумфираше и го освои првото место во групата А.

Најфикасен во победничкиот тим на Алборг беше Феликс Клар со седум гола, а по пет постигнаа Кристенсен и Сандел. Во екипата на Загреб убедливо најефикасен беше Иван Чупиќ кој постигна 11 гола, додека четирипати погоди Лука Ловре Кларица.