Преспа не постигна гол 17 минути, Младост лесно го освои целиот плен

Ракометарите на Младост ја забележаа петата победа во Првата лига после триумфот на домашен терен против екипата на Преспа со 22:20.

Само почетокот на дуелот им припадна на гостите, но поота до крајот доминираше еден тим. Преспа поведе 3:6 и тоа беше се што сторија, следуваше серија на Младост кој на полувреме замина со водство од 13:7.

Младост ја продолжи серијата и во второто полувреме за водство од десет разлика, 17:7 која беше повеќе од доволна за конечен триумф. До крајот на натпреварот дојде до опуштање кај Младост и гостите само го ублажија поразот.

Најефикасен со шест гола во тимот на Младост беше Саше Михајловиќ, пет постигна Ѓорѓе Ѓуриќ. Во составот на Преспа, Андреј Божиновски и Филип Георгиевски постигнаа по пет погодоци.