Полуфиналето е на дофат, Македонија со лекција за домаќинот Литванија

По убедливата победа над Косово, женската кадетска репрезентација на Македонија забележа уште еден триумф на ЕХФ шампионат што се игра во Клаипеда. Нашите ракометарки славеа против домаќинот Литванија со 15-28.

Избраничките на Љубомир Савевски отворија одлично со водство 1-4, а промашија и пенал за плус четири. Потоа следуваше еден пад во играта, Литванките поведоа со 5-4, но следуваше серија одбрани на голманката Јовановска, па голови на Ризоска и Младеновска за 5-11.

Домаќинот за момент намали на 6-11, но повторно имаше пад во играта, па Македонија ги казни сурово сите грешки и се одлепи на плус осум 6-14. Постот на Литванија без гол траеше до последните секунди од првото полувреме, кога Каируте стрелаше за 7-14 на пауза.

На стартот на вториот дел, Македонија повторно имаше највисоки плус осум, 7-15 по голот на Младеновска. Домаќинот не се откажуваше и успеа со серија погодоци и по наши грешки да се врати на минус пет, 11-16.

Беше и 12-18, но тогаш нашите ракометарки искористија неколку грешки на ривалот и се одлепија на плус девет, 12-21, а кога на десетина минути до крајот беше 13-24 веќе беше јасно каков натпревар ќе гледаме до крајот. Само рутински беа одработени последните минути за конечна победа, 15-28.

Најдобри стрелци во македонскиот тим беа Младеновска со осум голови, како и Ризоска и Дукоска, со седум односно шест погодоци. Голманката Јовановска имаше 11 одбрани.

Следува ден пауза на ЕХФ шампионатот, па дуели со Финска и Шпанија. Селекцијата на Шпанија е главен фаворит за титулата и досега нема пораз на три меча, додека Финска има две победи и еден пораз. Победа против скандинавките, Македонија ја носи во полуфиналето, без разлика на исходот од двобојот со Шпанија.