Митревски со Порто го крена првиот пехар во новата сезона

Никола Митревски со Порто го освои првиот трофеј сезонава откако во финалето од Суперкупот ја совлдаа екипата на Спортинг со 34:29.

Порто без многу проблеми стигна до победата во финалето, избраниците на Магнус Андерсон доминираа во текот на целиот натпервар. Веќе на половина од првиот дел Порто имаше предност 12:6.

До крај на првите 30 минути продолжи ефикасната игра, а екипата на Спортинг успеа да ја преполови негативата па на полувреме беше 20:17 за Порто. Во продолжението Митревски и соиграчите многу брзо стигнаа до највисоката предност од седум гола, 25:18.

До крај на финалниот натпревар немаа никакви проблеми да ја задржат позитивата и да стигнат до трофејот. Никола Митревски уште еднаш беше дел од триумфот на својот тим, а најефикасен во тимот на Порто беше Итураза со шест гола.