Македонија ја диктира играта против Мароко, води на полувреме со шест гола разлика!

Репрезентацијата на Македонија на третиот натпревар од Призидент Купот на Светското првенство 2023 против Мароко води на полувреме со 18:12.

Селекцијата од Африка го отвори натпреварот со водство од 1:0, додека Македонија во следниот напад, односно во втората минута од дуелот преку Серафимов израмни на 1:1. Минута подоцна, Серафимов повторно беше ефикасен за прво водство на македонската репрезентација од 2:1. Откако Мароко израмни на 2:2, избраниците на Кире Лазаров со серија од 3:0, односто со погодоците на Петар Атанасијевиќ и Костески, по пет минути ги имаа највисоките дотогаш ,,плус четири” 6:2.

Македонија во неколку наврати не реализираше за четири гола разлика, па така Атанасијевиќ повторно беше прецизен за 7:2. Мароко, кој речиси цели осум минути беше без постигнат гол, фати залет и со два гола во низа намали на 7:4. Следуваше период, во кој Мароко се обидуваше да фати приклучок и кон средината на првото полувреме дојде до минус два гола разлика, 8:6.

Двете репрезентации влегоа во брз ритам, се играше гол за гол и резултатот во 20 минута беше 11:9 во корист за ,,црвено жолтите”. Македонија имаше резултатска предност, но без голема комоција во играта, бидејќи Мароко во последниот период од првото полувреме ја подобри играта и се закануваше да го загрози водството на македонската репрезентација.

Сепак, ракометарите на Лазаров не дозволија целосен камбек на Мароко, искористија дел од грешките на ривалот и во 25 минута повторно имаа пет гола разлика, 16:11. До крајот на полувремето немаше поголема промена на резултатот. Македонија одржуваше дистанца од четири до пет гола разлика и на пауза замина со солидна позитива од шест гола разлика, 18:12.