Лучин ја водеше Висла Плоцк до нов триумф во ЛШ

По поразот од ПСЖ минатото коло, ракометарите на Висла Плоцк се вратија на победничките патеки во Лигата на шампионите, откако славеа на домашен терен против данскиот првак ГОГ Гудме со 31-27.

Гостите по осум минути имаа водство од 5-2, но Олсен направи две грешки, Пилиповиќ му одбрани шут на Мадсен и Висла направи комплетен пресврт. Со серија од 7-1, полскиот вицепрвак се одлепи на предност од 9-6.

Набрзина Толбринг и на два пати Јоргенсен го вратија ГОГ гудме во игра, 10-10. Сепак до крајот на полувремето избраниците на Чави Сабате успеаја да си ја вратат предноста од три гола, 17-14.

На стартот на второто полувреме Висла Плоцк преку Лучин стигна до 19-14, а во продолжение домашните ја одржуваа разликата од три до пет гола. Во финишот ГОГ се доближи на минус два, но Пилиповиќ им фати два пенали и веќе немаше назад.

Најдобар стрелец во победничкиот тим беше Тин Лучин со седум гола, а по четири постигнаа Житников, Косоротов и Пирох. Кај ГОГ Гудме се истакнаа Толбринг и Питлик со по шест гола.