Залудни 14 гола на Анчева, Стружанка лесно до убедлива победа над Астибо

Тимот на Стружанка обезбеди место во четвртфиналната фаза од Купот на Македонија, откако славеше на домашен терен против Астибо од Штип со 27-19.

И покрај тоа што Марија Анчева постигна 14 гола за гостинскиот тим, во следната фаза од Купот продолжува Стружанка.

Нерешено беше само на стартот, 1-1, а потоа си го фатија редот избраничките на Владимир Паноски и до паузата стигнаа до плус осум, 16-8.

Второто полувреме беше само формалност, па шанса за настап добија и оние со помала минутажа, но резултатски не се промени ништо.

Во победничкиот тим, најдобар стрелец беше младинската репрезентативка Далипоска со осум гола, а по шест дадоа Бојана и Ивана Затуроски.

Противник на Стружанка во четвртфиналниот натпревар утре во Струга ќе биде победникот од дуелот меѓу Металург и Овче Поле СУ.