Димевски и Дука го водеа Работнички до триумф над Преспа

Екипата на Работнички ја оствари својата петта победа во Првата лига откако на свој терен триумфираше против десеткуваниот состав на Преспа со 33:23. во натпревар од 11. коло во Групата А.

Работнички со двата гола на Дука и Димевски обезбеди предност од 4:1 по пет минути игра. Гостите од Ресен никако не можеа да фатат приклучок и натпреварот да го направат понеизвесен. Цврстата одбрана на Работнички и погодоците кои беа постигнати преку течни акции им го донесоа највисокото водство на домаќините од 8:1. Преспа цели десет минути беше без погодок, а кризата во редовите на гостите ја прекина Шабединовски со својот прв гол за 2:8.

Малата опуштеност во редовите на Работнички беше искористена од страна на противничката екипа која во 18. минута намали на минус четири, 6:10. Избраниците на Никола Димовски ја одржуваа стекнатата предност до крајот на првиот дел и на полувреме заминаа со позитива од 15:12.

Преспа во вториот дел резултатски се доближи кога постигна гол за минус еден, 14:15. Од тој момент, Работнички сериозно влезе во игра, постигна неколку голови во серија и повторно дојде до солидно водство од 20:15. Во преостанатите минути од дуелот, домаќините од минута во минута ја зголемуваа позитивната разлика, па така на десет минути пред крајот резултатот беше 28:18 за екипата на Работнички која со новата победа влегува во игра за првите четири места во Групата А.

Најефикасни во Работнички беа Давид Димевски и Ѓорѓи Дука со по осум погодоци. Во составот на Преспа прв стрелец беше Били Мишевски со осум погодоци, а Андреј Божиновски беше веднаш зад него со шест.