🎥 Новиот вардарец има топ во раката – шутира со 136км/час

Вардар продолжува со составувањето на играчкиот мозаик за наредната сезона во која ќе влезе со големи амбиции.

Последно засилување е украинскиот лев бек Дмитро Горига, кој во Скопје доаѓа од катарскиот Ал Араби.

Претходно има настапувано за полскиот Шчечин, францускиот Екс Ан Прованс, како и украинскиот Мотор Запорожје.

Со Мотор Запорожје има одиграно повеќе натпревари против Вардар во регионалната СЕХА лига.

Горига е дел од украинската репрезентација, настапи на Европското првенство 2022 во Унгарија и Словачка, а таму постигна погодок против Хрватите со брзина од 136км/час.

Украинецот заедно со Петриќ и Николиќ, ќе формира одлична тројка на левата бековска позиција