Ѓорче Петров ја освои шампионската титула кај пионерките

Ракометарките на Ѓорче Петров се шампионки во женска пионерска конкуренција, откако во финалниот натпревар на завршниот турнир ја совладаа екипата на Деспина од Прилеп со 17-23.

Во првата половина од првото полувреме, ѓорчевки поведоа со 4-7, но прилепчанки се вратија на гол негатива, 6-7. Сепак до крајот на полувремето нивниот напад затаи, па Ѓорче Петров стигна до висока предност, 6-10.

Во второто полувреме, Деспина за пет минути ја преполови разликата и беше 9-11, но две грешки во нападот беа доволни за домаќинките на Ф4 да си ја вратат предноста од полувремето, 9-13.

Следуваше слаба на игра на прилепчанки во следниот период, па Ѓорче Петров успеа да стигне до убедлив триумф на крајот, 17-23 и да ја освои шампионската титула. Во битката за трето место Скопје славеше над Стружанка со 13-4.