Ѓер си најде нова голманка, потпиша со уште една репрезентативка на Франција

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox_tgn7"]

Амандин Лејно ќе добие конкуренција во своја сонародничка откако Лаура Глаузер потпиша за шампионот на Унгарија. Таа треба да дојде на местото на Кари Гримзбо и од следната година би требало да биде во тандем со колешката од Франција, Лејно.

Ова значи дека Ѓер ќе има француски тандем на голот, а Лејно и Глаузер ќе бидат гаранција за нови успеси со оглед на тоа што се работи за две одлични голманки кои имаат одлична соработка и во репрезентацијата на Франција.

Глаузер потпиша договор до 2023 година така што ќе има доволно време и за прилагодување, но сигурно и за некоја титула во Лигата на шампионите.