Шампионот со 17 разлика против Прилеп за осум од осум

Вардар останува лидер во Супер машката лига и очекувано веќе има осум победи од осум натпревари откако денеска го совлада и Прилеп со 41:24. Во 8. коло немаше никаков проблем да се обезбеди нов триумф така што составот на Вардар дојде до нови три бода.

Од почетокот на средбата беше обезбедено високо водство. Вардар поведе со 5:0 и овие пет погодоци беа сосема доволни за контрола на играта и мирно продолжение на средбата. Гостите намалија на три гола негатива, но тоа беше сè така што не успеаја повеќе во овој натпревар.

Предноста во првиот дел растеше и до седум погодоци, но играта беше без посебно форсирање, па на моменти Прилеп успеваше да постигне 2-3 гола и да намали.

Таквиот ритам донесе 16:11 на полувреме, а потоа во вториот дел после неколку минути мирна игра следуваше доминација на „црвено-црните“ и обезбедување на двоцифрена предност. Во 39. минута, Вардар остана без пивотот Валчак кој беше невнимателен и стартуваше директно во лицето на Казеин Рустамов така што доби директен црвен картон.

Сепак, немаше последици по играта на вардарци кои знаеја како да одиграат до крајот на ниво и да обезбедат победа со висока разлика. Со ова само беше задржан максимумот, па после осум натпревари Вардар има осум победи и цврсто стои на првата позиција во Супер машката лига.

41 - 24
Конечен резултат

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ВАРДАР 19611641Победа
ПРИЛЕП1124Пораз

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
6Оливие Њокаслев бек02
7Патрик Валчакпивот21
9Гоце Георгиевскидесно крило06
10Кевин Њокасдесен бек04
11Мартин Карапалевскицентрален бек01
12Мартин Томовскиголман00
21Давид Савревскидесен бек02
24Анте Гаџацентрален бек05
28Филип Талескилев бек03
31Тимур Дибировлево крило06
33Стефан Крстевскицентрален бек00
45Дарко Ѓукиќдесно крило04
51Стефан Добревскилево крило00
55Стефан Атанасовскипивот07
97Марко Мишевскилев бек00
99Васил Гоговголман00
 Вкупно 241

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Александар Тренчевскипивот14
3Бојан Вренцоскилево крило00
5Лео Дамчевски-11
7Хазеин Рустамовлево крило02
9Христијан Бикоскилево крило03
12Иван Ангелескиголман00
17Хари Павловдесен бек03
18Давор Шокоскилев бек03
19Антонио Бурчевскипивот00
21Стефан Лозаноски-00
23Реваз Чантуријадесно крило00
27Христијан Милошевскилев бек05
28Синиша Павловдесен бек10
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек03
77Зураб Цинцадзеголман00
 Вкупно 324

Officials

Судии:Делегат:
БОЖИНОВСКИ ДАНИЕЛО
НАЧЕВСКИ ВИКТОР
КИМОВСКИ ЗОРАН

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР13120136
2ВАРДАР 196112110133
3БУТЕЛ1290327
4ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21272323
5ПРОЛЕТ1270521
6ТИКВЕШ 20141370621
7МЕТАЛУРГ1360718
8ОХРИД1251616
9ПРИЛЕП1340912
10СТРУГА1231810
11РАДОВИШ1210113
12СКОПЈЕ 20201200120