Четири Македонки ја продолжуваат борбата во Европски Куп

Покрај првакот Ѓорче Петров, уште четири македонски интернационалки ќе ја продолжат борбата во осминафиналето на Европскиот Куп.

Тоа се средниот бек Моника Јанеска и пикерот Ивана Гакидова, кои со турскиот тим Коњалти ја елиминираа Галичанка, Александра Коловска која со Јувента Михаловце беше подобра од шведскиот Луги и Зорица Десподовска, која со полскиот Кобержице го елиминира шампионот на нашиот јужен сосед, ПАОК Солун.

Според шеширите што ги објави ЕХФ, Ѓорче Петров е во вториот тим заедно со Јувента, па може да се случи за ривал да ги добие Кобержице на Десподовска или Коњалти на Гакидова и Јанеска.

Во третото коло отпаднаа тимовите на ПАОК каде што игра Александра Боризовска и ГАС Артас чии бои ги брани Сања Цветкоска.

Ждрепката за осминафиналето во Европскиот Куп ќе се одржи во текот на утрешниот ден со почеток од 11:00 часот, во седиштето на ЕХФ во Виена.