Четата на Лазаров тргнува во битка за медал – ќе мора против Парондо, Хендави, Елдера..

Mашката репрезентација на Македонија утре ќе го игра полуфиналето на Медитеранските игри во Алжир, а сега е позат и терминот.

На натпреварот што ќе започне од 14:00 часот, ривал на избраниците на Кире Лазаров ќе биде селекција на Египет.

„Фараоните“ се во скоро полн состав откако им се придружи и Али Зеин, па недостигаат само Омар Јахја и Мохамед Мамду.

И без нив, Роберто Парондо и Рубен Гарабаха имаат на располагање одличен состав во кој се Карим Хендави и Мохамед Ел Тајар на голот, па браќата Елдера, Елахмар, Кадах, Елмасри, Санад…

Египет во групната фаза забележа три победи против Србија, Италија и Тунис, а последниот натпревар со Словенија го доби службено.

Во второто полуфинале ќе играат Шпанија, која беше најдобра во групата на Македонија, и Србија, која го освои второто место во групата А.