Хрватот го продолжи договорoт: Мандалиниќ останува во Еурофарм Пелистер до 2022 година!

Хрватскиот репрезентативец Стипе Мандалиниќ го продолжи договорот со Еурофарм Пелистер до јуни 2022 година. На половина од неговата прва сезона во Битола, Мандалиниќ и клубот решија да ја продолжат соработката и за сезоната 2021/22.

Мандалиниќ се наметна како лидер на екипата и по шест официјални натпревари беше најдобар стрелец на битолскиот клуб оваа есен.

Одигра вкупно 21 натпревар за екипата и веднаш стана миленик на битолските љубители на ракометот. На Струшкиот турнир во август беше прогласен за најдобар ракометар. 28-годишниот хрватски интернационалец играше за Фуксе Берлин од 2017 до 2020 година, а претходно ги носеше дресовите на Загреб, Карловац и Сплит.

Со хрватската репрезентација има бронза од Светското првенство во Шпанија во 2013 година.

Тој пролетта се реши за потпис со битолчани, иако имаше понуди од Бундеслигата и од клубови што играат во Лигата на шампионите. Потпиша договор на 1+1, а сега е активирана и втората година од договорот, па Еурофарм Пелистер може помирно да се посвети на освежување на другите позиции во тимот.