Уште три слободни места на СП, шансите за настап на Македонија се уште постојат

По завршувањето на Азиското првенство, од кое пет селекции обезбедија пласман, познати се 29 учесници на Мундијалот во Шпанија.

Јужна Кореја, Јапонија, Казахстан, Иран и Узбекистан се петте азиски репрезентации што ќе играат на СП, додека Кина е шестиот претставник, но доби вајлд-карта.

Уште три слободни места се резервирани за селекции од Јужна Америка, а тамошното првенство, кое е квалификациско ќе се игра од 5 до 9 октомври во Парагвај.

Таму треба да се појават Бразил, Аргентина, Парагвај, Уругвај, Чиле и Боливија. Доколку некоја од од овие селекции се откаже од настап или не допатува во Парагвај, тогаш Јужна Америка губи едно место, а тоа му се доделува на најдобриот континент (Европа) и првата резерва (Македонија).

ИХФ минатата недела, како и многупати досега направи преседан и додели вајлд-карта на Кина, а и ја одзема на Полска, но ја остави на СП како прва европска резерва.

Мундијалот во Шпанија ќе се игра од 1 до 19 декември во четири шпански града.