Убедлив триумф на Бутел Скопје против Работнички

Дуелот помеѓу скопските ривали Работнички и Бутел Скопје во првото коло од групата Б во Супер лигата заврши со убедлив триумф на гостинскиот тим од 23:33.

Бутел немаше многу проблеми да стигне до првата победа во новиот шампионат иако во првиот дел Работнички одржуваше резултатска неизвесност.

Гостите добро започнаа, поведоа со 3:1 и 6:4, но во продолжението домашниот тим ја достигна негативата и дури поведе со 10:9. Финишот на првиот дел се играше израмнето, а така беше и на полувреме 15:15.

Само почетокот на вториот дел се задржа нерешено сè до резултат 19:19. Следуваше одлична игра во одбрана на Бутел и неколку брзи голови за серија од 7:0 со што беше решен победникот на натпреварот. До крајот на мечот со рутинска игра избраниците на Грчевски ги запишаа првите бодови во новата сезона.

23 - 33
Конечен резултат

Место

УС „Антон Димитров“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАБОТНИЧКИ1523Пораз
БУТЕЛ1533Победа

РАБОТНИЧКИ

# Играч Позиција Исклучување Голови
Васил Гоговголман00
Јоаким Ангеловскиголман01
Петар Виларовголман00
Стефан Чакалиќлево крило01
Стефан Добревскилево крило01
Антонио Николовскилев бек00
Давид Димескилев бек00
Христијан Чакалиќцентрален бек01
Стефан Крстевскицентрален бек05
Ѓорѓи Дукадесен бек03
Давид Савревскидесно крило02
Стефан Атанасовскипивот05
Кристијан Ташевскипивот00
19Кристијан Анѓелковскипивот00
Ален Ќосевскидесно крило04
 Вкупно 023

БУТЕЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
6Јовица Младеновскилев бек00
7Томче Стојановскилев бек01
8Димитар Ѓеоргиевскицентрален бек05
9Марко Божиновскилево крило00
10Марко Митевцентрален бек03
13Едвин Омерагиќлев бек00
14Бојан Спасовскипивот03
15Златко Мојсоскидесно крило03
17Бојан Спасовскидесен бек00
18Христијан Милошевскилев бек00
23Горан Печенковскицентрален бек06
24Златко Даскалоскиголман00
30Бојан Блажевскиголман00
34Кристијан Василевскипивот00
64Мирко Мајиќлево крило08
87Серги Сулимадесен бек04
 Вкупно 033

Officials

Судии:Делегат:
ИЛИЕВСКИ МЕТОДИЈА
ИЛИЕВСКИ МИХАЈЛО
НАЧЕВСКИ МАРЈАН