ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Бергеруд во ГОГ Гудме, Шиофок донесе три ракометарки, Влах се сели во Целје

  • Левото крило Томислав Нуиќ, кој минатата полусезона беше член на хрватскиот Дубровник, е нов ракометар на грчкиот шампион АЕК Атина со кој потпиша договор до крајот на сезоната.
  • Кружниот напаѓач на црногороската репрезентација, Бобана Кликовац, во следната сезона ќе биде дел од Валчеа. Оваа сезона настапува исто така во Романија, но во екипата на Бузау.
  • Плејмејкерот на Загреб, Алекс Влах, од следната сезона се враќа во татковината и во следните три години ќе го носи дресот на словенечкиот првак Целје Пивоварна Лашко. Пред Загреб, Влах беше член на Копер.
  • Пикерот на Вецлар, Антон Линдског заминува во Фленсбург, а неговата замена доаѓа од Кристијанштад, Адам Нујфел, кој потпиша договор на две сезони.
  • Тимот на Шиофок се засили со три ракометарки за следната сезона. Станува збор за норвешката интернационалка Малин Холта на лев бек, средниот бек Рита Лакатош како позајмена од Ѓер, како и Симона Саркова која игра на лев бек и доаѓа од Мошонмаѓаровар.
  • Голманот на Фленсбург, Торбјорн Бергеруд, заминува од Германија и следната сезона ќе брани боите на тимот на ГОГ Гудме, со кој потпиша договор на една година.
  • Пикерот на швајцарската репрезентација, Марвин Лир, од следната сезона ќе настапува за шампионот Кадетен Шахфаузен, со кој потпиша договор на три години. Лир во моментов е играч на Фади Винтертур.