ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Барса го задржа Петруш, Петров доби соиграч од Бешикташ

  • Шпанскиот гигант Барселона го продолжи договорот со бразилскиот репрезентативец Дос Сантос Тијагуш Петруш, и дефанзвиецот ќе остане во „Блауграна“ најмалку до 2023 година.
  • Левиот бек на Нант, Антонио Гарсија Робледо, заминува во овој клуб и се враќа во претходниот – Грањолерс, со кој потпиша договор на една сезона.
  • Романската Сучеава, за која потпиша Костадин Петров, го донесе и шестото засилување за новата сезона. По голманот од Ница, Даруис Макарија, потпиша и левиот бек на Бешикташ, Баран Налбантоглу.
  • Црногорскиот репрезентативен голман Миле Мијушковиќ, кој досега му беше соиграч на Дарко Димитриевски во Синфин Сантандер, не е повеќе член на овој клуб.
  • Српскиот вицепрвак Металопластика го престави првото засилување за новата сезона. Станува збор за порнашениот среден бек на Кикинда, Милан Лисица.
  • Десниот бек на Виктор Ставропол, кој претходно беше член на Чеховски Медведи – Максим Куретков, го продолжи договорот со преставникот на Русија во Лигата на Европа на уште една сезона.
  • Десното крило на Вибжеже Гдањск, Кшиштоф Комаржевски, веројатно ќе биде најновото засилување за полскиот вицепрвак Висла Плоцк, кој на таа позиција го има единствено Микал Дашек.