Тиквеш пак во игра за плејоф – трета победа по ред и важни бодови од Скопје

Екипата на Тиквеш повторно е во игра за место во плејофот, откако „врза“ две гостински победи по ред, и триумфално се враќа од Скопје каде го победи дебитантот во лигата, Скопје 2020 со 30-26 (14-14).

Дуелот во Скопје за двете екипи беше од значење. Домашните ги чекаат првите бодови, а гостите бараат шанса да останат во игра за плејофот. Тиквеш по триумфот во Битола во претходното коло сега сакаше да ја продолжи добрата низа. Со новите три бода, Тиквеш сега има 12 бода и се наоѓа на делба на 6. место на табелата заедно со Охрид. Скопје останува на дното, и по осум кола нема освоено бодови.

Доаѓањето на Горан Андоновски повторно на тренерската клупа на Тиквеш е видливо и носи резултат, па кавадарчани пак ќе бидат „фактор“ во лигата.

Како што почна мечот така и еуфоричните домаќини тргнаа на „се или ништо“. Подобро отворија и веќе во 7. минута Скопје имаше водство од 6-3. Наместо да продолжи во исто темпо, Скопје почна да греши, а Тиквеш за само пет минути направи целосен пресврт. Од „минус 3“ стигнаа до водство 7-6. Одбраната на кавадарчани изгледаше подобра и тоа се гледаше во играта. Во нападот имаа решение, и погодуваа.

Мал период на играње „гол за гол“, а потоа Тиквеш повторно има предност, 9-11. Тоа беше доволно за тренерот Симе Симовски да побара тајмаут, по што Скопје ги зби редовите. Сега Скопје подобро се наоѓање, па израмнија на 12-12. Интензитетот на добра игра продолжи, а Тиквеш ги искористи добрите одбрани на Стојановски, за повторно да поведе, 14-12 во 29. минута од средбата. Неизвесноста ја вратија Василевски и Димчески, кои постигнаа два гола во серија, и Скопје израмни на 14-14 најавувајќи неизвесно второт полувреме.

Второто полувреме повторно се играше со 1-2 гола предност за Тиквеш, а Скопје успеа уште еднаш да израмни. Последните 10 минути од мечот беа во целосна доминација на Тиквеш, имаа предност од 27-24 во 55 минута.

Не ги поремети во ритамот ниту директниот удар во главата на голманот Стојановски од Тиквеш, по што имаше прекин од неколку минути, и мораше да интревенираат и лекарите од двата тима. Но, за среќа Стојановски мина без сериозни повреди, играта продолжи, а Тиквеш да доминира. До крајот само ја завери победата.

Во следното коло Тиквеш е домаќин на Струга, а Скопје гостува кај Бутел.

26 - 30
Конечен резултат

Место

СЦ „Борис Трајковски“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
СКОПЈЕ 20201426Пораз
ТИКВЕШ 20141430Победа

СКОПЈЕ 2020

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Давид Стојкоскиголман00
4Марио Мишевскилево крило06
5Бојан Чакалиќцентрален бек00
7Андреј ТркалевскиСреден бек00
9Александар Василевскилев бек212
16Матеј Петковскиголман00
18Кирил Пешкирскилево крило00
19Велимир ГрујовскиСреден бек22
20Лука Благопетровдесно крило01
22Андреј Пешевскицентрален бек00
23Благој Димчевскипивот02
24Стефан Стојановскилев бек00
25Леонид Киселовскилев бек12
27Бојан Николовскидесно крило00
30Далибор БлажевскиСреден бек00
77Симон Калајџиескилево крило01
 Вкупно 526

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Александар Стојаноскиголман00
3Дарко Кондевлево крило15
9Орданчо Лазовлево крило00
10Стефан Дрогришкилев бек15
11Никола Стефановиќпивот13
12Марјан Велковголман00
14Марио Гичевцентрален бек00
15Димитар Коцевлево крило00
17Борче Соколовцентрален бек00
18Евгениј Темелкоскидесно крило02
19Дејан Гошевскидесен бек01
22Стефан Трпчевскидесен бек06
26Ристо Окардовпивот00
33Страхиња Симиќцентрален бек15
44Марко Трајковскипивот00
77Јане Јанчевцентрален бек03
 Вкупно 430

Officials

Судии:Делегат:
ИЛИЕВСКИ МЕТОДИЈА
ИЛИЕВСКИ МИХАЈЛО
САЗДОВСКИ ВЛАДИМИР

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР13120136
2ВАРДАР 196113120136
3БУТЕЛ13100330
4ПРОЛЕТ1380524
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21372423
6ТИКВЕШ 20141370621
7ОХРИД1361619
8МЕТАЛУРГ1360718
9ПРИЛЕП1340912
10СТРУГА1331910
11РАДОВИШ1310123
12СКОПЈЕ 20201300130