Странците добија слободно, Металург и без нив лесно до победа

Екипата на Металург одигра уште еден од заостанатите натпревари од Групата Б во Супер машката лига и денеска го совлада составот на Младост со …

Ова беше натпревар во кој неизвесноста траеше само 5-6 минути. Гостите успеаја дури и први да поведат, но не можеа да сторат нешто повеќе. Откако домашните влегоа во ритам дојде до израз квалитетот и почна создавањето на разлика.

До крајот на првиот дел водството стана двоцифрено, па на одмор тимот на Металург замина со 11 гола предност и резултат од 21:10.

Како одминуваше времето во второто полувреме така стануваше јасно дека на оваа средба ќе нема поголем проблем за Металург. Иако странците не беа на терен бидејќи добија слободно после вчерашниот дуел против Фиверс, сепак, и во состав со домашни ракометари Металург доминираше.

Во текот на целата средба предноста беше голема, па така беше и до крајот. Имаше мало опуштање поради кое второто полувреме заврши со израмнети 16:16, но ова беше и повеќе од доволно за победа на Металург. На крајот беше 37:26 за Металург со што сосема очекувано беа освоени нови бодови.

За Металург остануваат уште две средби в петок против ГРК Тиквеш и в недела против Бутел Скопје кога ќе биде завршен есенскиот дел од сезоната.

37 - 26
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Автокоманда“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
МЕТАЛУРГ2137Победа
МЛАДОСТ 19771026Пораз

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Дарко Кондевлево крило12
4Александар Петковскидесен бек06
7Дарио Кофилоскилево крило05
10Даниел Дупјачанецголман00
11Мице Шилеговдесно крило05
17Мартин Серафимовдесен бек00
19Милан Лазаревскипивот04
20Даниел Ѓорѓескиголман00
21Михајло Младеновиќлев бек04
27Теодор Тодескилев бек15
28Андреј Митиќпивот02
44Стефан Додиќцентрален бек04
64Велко Маркоскилев бек00
 Вкупно 237

МЛАДОСТ 1977

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Ристе Пешковголман00
3Саша Михајловиќцентрален бек26
4Димитар Пеевлево крило00
7Илија Диновлево крило04
12Горан Паунковголман00
13Никола Роглевдесен бек12
15Марко Михајловиќлево крило00
17Иван Стојчевскидесно крило02
18Александар Лупашколев бек24
19Митко Стоиловлев бек20
23Антонио Николоски-01
25Илија Чрчев-02
28Горан Лисичковцентрален бек04
32Никола Димитровдесно крило01
 Вкупно 726

Officials

Судии:Делегат:
БОЖИНОВСКИ ДАНИЕЛО
НАЧЕВСКИ ВИКТОР
МЕТАЛАРИ КАМЕР

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ГРУПА Б

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1РАБОТНИЧКИ123099
2МЛАДОСТ 19771220106